Glazūravimas keramikoje
Glazūravimas tai yra dalis keramikos proceso kuri suteikia kūriniui gyvybę ir grožį.
Keramikos akademijos užsiėmimo dalyvės mintys apie lipdymą ir glazūravimą:
Visas procesas prasideda nuo lipdymo kuris įvairiausiose formose mus lydi nuo mažų dienų, o galvojančius, kad šią smagiąją vaikystės dalį nejučia praleido, galime bent kiek nuraminti – lipdyti, minkyti, formuoti bandėme visi. Vasaros mums dovanotas smėlio bandeles ar aukštą pilį, tėvų virtuvėje pirmuosius koldūnus ar saldžiai kvepiančią sausainių tešlą, o gal ir paprasčiausią plastiliną kadaise išmylavo mažutės mūsų rankos. Tokie prisiminimai atmintin nugulę savy talpina kūrybos, ramumos ir vaikiško jautrumo kibirkštį, kurią įpūsti siekiame menu. Procesuose įkurdinus keisčiausių apžavų keramika pamažėle
grąžina kuriančius į atradimų kelią.
Keramikos magija slypi ne vien molio minkyme ir netikėtų formų išgavime. Keramikos produktų žavesys užgimsta ir glazūros rūbe įpintame spalvų žaisme, žvilgesyje. Dažną pakeri, gal kartais ir išgąsdina, glazūros nenuspėjamumas. Kaip tikri burtai krosnis pakeičia glazūros spalvą, padengimą ir net nuotaiką, kai leidžia pasidžiaugti nauju kūriniu. Pradedantiesiems glazūra – savotiškas siurprizas. Tekstūra nematyta lyg baugina, visai neaišku kaip padengti, o dargi galima ir merkti… Nei tai dažai, nei akvarelė – veikiau šlapių miltelių mišinys. Pirmuosius bandymus palydi pasimetęs
žvilgsnis, dar nepasitikinčios rankos, o patirtis ir laikas tuomet savo darbą dirba. Įvaldžius vieną subtilybę ją pakeičia kita ir mes dalindamiesi žiniomis viliojame pamilti paslaptingus reiškinius. Supratus technikos niuansus, spalvų draugystes ir kovas užgims vėl laisvės skonis, noras eksperimentuoti, o akys pačios pieš pažįstamų spalvų kerais. Nors kartais taip sunku išlaisvinti kūrybos paukštę, pradėjus darbą mintys pačios įsilieja ir nustebina darna. O kai galiausiai pasiekiam lemtingąjį momentą – krosnies atidarymą – atskleidžiame užslėptas kortas, retkarčiais nustebinančias, pakerinčias ir ilgametės patirties turinčius keramikus.
Glazūravimas – 7 žingsniai iki galutinio rezultato:
- Keramikinio darbo paruošimas – nulipdytas išdžiovintas dirbinys apšveičiamas tikslu nulyginti visus nelygumus atsiradusius gamybus procese. Kruopščiai nuvalome dulkes ir visus nešvarumus.
- Glazūros paruošimas – sausa glazūra (smulkiai sutrintos stiklo kruopelės) sumaišomos su vandeniu iki tinkamos konsistencijos.
- Gaminio glazūravimas – glazūruoti galima keliais būdais – tepti glazūrą teptuku kai reikia tikslumo, merkti visą gaminį į indą su glazūra arba purkšti specialiais glazūros purkštuvais (purškiant būtina tai daryti purškimo kameroje su akių ir kvėpavimo takų apsaugomis).
- Gaminio džiovinimas – nuglazūravus gamini jį reikia pilnai išdžiovinti, geriausiai gamini palikti kambario sąlygose kur glazūra negautu skersvėjo ir nudžiūtų vienodai ant viso keramikos dirnbinio.
- Gaminio degimas – glazūruotas gaminys pakraunamas į specialią keramikos degimo krosnį kurioje degamas nuo 1000 iki 2000 laipsnių temperatūroje (temperatūra krosnyje keliama palaipsniui per kelias valandas, jei temperatūra bus keliama per greitai ji suskilinės ir gaminys nebus tolygiai padengtas. Iki kokios temperatūros turi būti degamas gaminys priklauso nuo pasirinktos glazūros savybių).
- Gaminio ataušinimas – išdegtas gaminys turi atvėsti palaipsniui per keleta valandų, staigųs temperatūrų pokyčiai gali lemti tai kad glazūra gali suskilti arba atšokti nuo gaminio.
- Galutinis gaminio vertinimas – ataušus gaminiui ir išėmus jį iš krosnies vertiname savo gaminio grožį ir padengimą. Mėgaujamės savo kūribiškai praleisto laiko rezultatu! 🙂