Keramika yra vienas iš labiausiai įtraukiančių meno sričių. Prisiliesti prie šio amato nori dažnas iš mūsų. Labai dažnu atveju susiduriame su daugybe klausimų, kai keramiką žmonės mokinasi savarankiškai namuose. Ir iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad viskas paprasta ir aišku. Pateiksime keletą pagrindinių lipdymo paslapčių, kad kūrybos kelias būtų daug lengvesnis, ir atneštų gražių atradimo akimirkų.
Turint prieš akis keletą teorinių patarimų, galima pradėti molio lipdymo dirbtuvės namuose.
1. Molį laikykite tik sandarioje pakuotėje.
Jei pas Jus namuose šilta, oro temperatūra aukštesnė nei 16 laipsnių, rekomenduojame molio nepalikti nesandarioje pakuotėje. Molis džiūsta, praranda savo plastiškumą ir tuomet reikės jį minkyti drėkinant. O tai nėra labai švarus ir lengvas darbas. Daug lengviau, baigus darbą, jį uždengti, įvyniojant į plastiko pakuotę.
2. Molio kočiojimui pasirinkite drėgmę sugeriančius natūralaus paviršius.
Puikiausiai gali pasitarnauti didesnė medžiagos skiautė, kuri neleis moliui prilipti prie paviršiaus. Taip pat suteiks natūralią tekstūrą būsimam Jūsų gaminiui.
3. Natūralius, nelakuotus, paviršius molio lipdymui.
Molis limpa prie plastiko, stiklo, metalo. Todėl jei naudojate namuose randamus daiktus, „aprenkite” juos maišeliu, plėvelės gabalėliu. Pvz. Pasirinkote plastikinį dubenį formai išgauti. Prieš naudojant jį aprenkite plastiku, ir tuomet į jį galite kloti iškočiotą molio lakštą. Padžiuvus gaminiui, lengvai galėsite išsiimti jį iš formos o dubens kitą pusę išlyginti su drėgna kempine.
4. Koks molio storis turėtų būti kočiojant lakštą?
Labai dažnas klausimas. Kočiojamo molio storis turėtų būti nuo 5-8mm kaip jūsų išmanusis telefonas. Tai optimalus variantas, kad daiktas gautųsi ne per plonas. Žinoma, galima iš balto aukštos temperatūros molio kurti ir plonesnius gaminius. Bet pirmiems bandymams nerekomenduojama. Pirmiausia reikėtų pajusti ir išmokti valdyti medžiagą. O tuomet išbandyti visas jos subtilybes.
5. Detalės nepamirškite klijuoti.
Visas keramikos gaminio procese pagamintas detales reikia priklijuoti su skysta molio mase (šlikeriu). Prieš tai vietą kurioje planuojate klijuoti pašiaušiame. Tai reiškia, kad tą vietą kur bus detalė reiktų švelniai subraižyti aštriu įrankiu. Tuomet tepame šlikerio ir klijuojame detales.
6. Ar reikalinga kojelė?
Jei jūsų daiktas skirtas maisto produktams, kojelė leidžia glazūruoti 98 proc. jūsų gaminio ir tai palengvina ne tik daiktų valymą, nebraižo baldų paviršiaus, bet taip pat atrodo profesionaliai.
7. Ar keramiką po nulipdymo reikia išdegti?
Taip, visada keramika po nulipdymo reikia išdegti. Temperatūra moliui suteikia tvirtumo. Skirtingos molio masės degamos skirtingoje temperatūroje. Nuo 1000 laipsnių iki 2200 laipsnių masė tampa tvirta, nepraleidžia drėgmės, nebijo nei cheminio nei mechaninio pažeidimo. Po glazūravimo ir degimo, keramiką galima naudoti sąlyčiui su maistu.
Nebijokite klysti, nebijokite eksperimentuoti ir drąsiai ženkite keramikos pažinimo keliu, nes šis amatas vertas būti mylimiausia Jūsų veikla. O patirtis atkeliauja su dideliu noriu bandyti vėl ir vėl.
Vis dar abejojate ar esate gerai pasirengę ar turite kitų su keramikos pamokomis susijusių klausimų. Parašykite mums el. paštu: info@keramikaak.lt arba susiraskite mus Facebook’e adresu keramikaak
Metas kurti kartu!
Kristina Alšauskienė